skip to Main Content
Menu
61 86 73 561, 61 86 76 221 sekretariat@cwr-poznan.pl
Logo BIPZmień kontrastPowiększ tekst

25 marca 2009 roku uruchomiono w naszej instytucji tzw. „okno życia”. Była to odpowiedź na sygnały przychodzące z kręgów świeckich i kościelnych, a dotyczące konieczności znalezienia odpowiedniej formy pomocy dla noworodków, których zdesperowane matki wolą dziecko porzucić, niż ryzykować kłopoty w swoim środowisku.

Okno życia jest efektywnym poszerzeniem oferty pomocy niemowlęciu odrzuconemu przez rodzinę. Rozwiązanie to z założenia ma służyć jako alternatywa tylko tym matkom, które w żaden sposób nie chcą ujawnić otoczeniu swej trudnej sytuacji życiowej i gotowe są w tajemnicy dziecko porzucić – ryzykując nawet utratę przez nie życia.
Uruchomienie „okna życia” było elementem większej akcji informacyjnej w Poznaniu, dotyczącej propagowania zastępczego rodzicielstwa oraz wsparcia dla kobiet w niechcianej ciąży i matek w kryzysie.

Istotną rolę w utworzeniu w Centrum „okna życia” odegrała współpraca z Caritas Archidiecezji Poznańskiej, z sądem, policją i poznańskimi ośrodkami adopcyjno-opiekuńczymi.
Dla funkcjonowania „okna życia” niezbędne jest przede wszystkim współdziałanie z wyznaczonym przez Urząd Miasta Poznania szpitalem dysponującym oddziałem noworodkowym, z sądem i ośrodkami adopcyjno-opiekuńczymi.

Zdjęcie okna życia
Zdjęcie okna życia
Pomożemy Ci - daj dziecku szansę na miłość!

Jeżeli masz powody, dla których nie możesz lub nie chcesz wychowywać swojego dziecka, zgłoś się do ośrodka adopcyjnego.

Ośrodki adopcyjne w Poznaniu

Wielkopolski Ośrodek Adopcyjny
ul. Nowowiejskiego 11, 61-731 Poznań
ul. Kosińskiego 27, 61-522 Poznań
tel. 61 856 73 45,
e-mail: woapoznan@rops.poznan.pl,
http://www.rops.poznan.pl

Towarzystwo Przywracania Rodziny Chrześcijański Ośrodek Adopcyjny „Pro Familia”
ul. Kosińskiego 27, 61-522 Poznań
tel. 61 834 10 42,
e-mail: profamilia@tprngo.pl,
www.tprngo.pl/profamilia

Już w czasie ciąży możesz zgłosić się do ośrodka adopcyjnego. Bezpłatnie otrzymasz wsparcie psychologiczne i pomoc prawną. Może wspólnie z pracownikami ośrodka, znajdziecie rozwiązanie, abyś sama mogła wychowywać swoje dziecko. Jeśli jednak zdecydujesz inaczej, otrzymasz pomoc w załatwieniu spraw związanych z oddaniem dziecka do adopcji.

To bardzo ważne dla zdrowia i życia – Twojego i dziecka – abyś urodziła je w szpitalu. O swojej wstępnej decyzji oddania dziecka do adopcji poinformuj personel szpitala. Po tym możesz zostawić dziecko w szpitalu – będzie tam bezpieczne. Od momentu porodu masz 6 tygodni na zastanowienie się czy podpiszesz zgodę na adopcję. Ten czas możesz wykorzystać na szukanie wsparcia w rozwiązaniu trudności życiowych.

Miejsca, w których uzyskasz pomoc

Centrum Wspierania Rodzin „Swoboda”
ul. Swoboda 59, 60-389 Poznań
tel. 61 867 35 61

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
ul. Cześnikowska 18, 60-330 Poznań
tel. 61 860 99 00

Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej
ul. Dolne Chyby 10, 62-081 Przeźmierowo
tel. 61 814 22 71

Caritas Archidiecezji Poznańskiej
ul. Rynek Wildecki 4a, 61-546 Poznań
tel. 61 835 68 50

Jeżeli po upływie 6 tygodni od porodu, nadal będziesz chciała podpisać zgodę na adopcję, możesz to zrobic przed sądem. Są rodziny, które zaopiekują się twoim dzieckiem.

Pamiętaj! Okno życia to rozwiązanie ostateczne!

Okno życia to miejsce, w którym możesz anonimowo zostawić swoje nowonarodzone dziecko. Na specjalnie przygotowanym miejscu możesz bezpiecznie położyć dziecko. Pracownicy Centrum natychmiast się nim zaopiekują. Następnie maluch trafi do szpitala, gdzie zostanie zbadany. O jego dalszym losie zdecyduje sąd i ośrodek adopcyjny.

Zdjęcie okna życia
Zdjęcie okna życia
Back To Top