zasady bezpieczeństwa w walce z covid-19

Nowy koronawirus wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Najczęściej występujące objawy choroby to gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem. Chorobie mogą towarzyszyć bóle mięśni i zmęczenie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) okres inkubacji, czyli okres od zarażenia pacjenta a początkiem występowania u niego objawów, w przypadku wirusa powodującego COVID-19 waha się pomiędzy 1-14 dni, najczęściej jest to około 5 dni (WHO zastrzega, że informacje te mogą być aktualizowane, w miarę spływania danych). Natomiast u części zarażonych objawy mogą w ogóle nie występować. Niestety osoby bez objawów mogą być źródłem zakażenia.

Do tej pory nie ma konkretnego leku zalecanego do zapobiegania lub leczenia nowego koronawirusa. Osoby zakażone wirusem otrzymują leczenie objawowe oraz leczenie ewentualnych powikłań bakteryjnych. Aktualnie, na stronie gov.pl/koronawirus znajdziesz mapę zarażeń koronawirusem. Dane tam zamieszczane pochodzą z Ministerstwa Zdrowia i są na bieżąco aktualizowane.


zasłaniaj usta i nos
często myj ręce i stosuj dezynfekcję rąk
zachowaj dystans społeczny
zakładaj maseczkę we wskazanych miejscach
unikaj osób chorych i tłumu

Podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Jeśli masz takie objawy:


  • stan podgorączkowy
  • objawy przeziębieniowe
  • objawy grypopodobne

Skontaktuj się z lekarzem POZ lub zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno – epidemiologicznej.

Objawami choroby COVID-19 są:


  • gorączka
  • kaszel
  • duszności i kłopoty z oddychaniem
  • bóle mięśniowe i ogólne zmęczenie

Jeśli masz takie objawy zadzwoń niezwłocznie do najbliższej stacji sanitarno – epidemiologicznej i powiedz o swoich objawach / własnym środkiem transportu pojedź do szpitala z oddziałem zakaźnym lub oddziałem obserwacyjno-zakaźnym, gdzie lekarze określą dalszy tryb postępowania medycznego.

Pod żadnym pozorem nie korzystaj ze środków komunikacji publicznej czy taksówek – w ten sposób narażasz innych na zakażenie! Jeśli nie możesz dotrzeć do szpitala własnym transportem to lekarz POZ (w ramach tele-porady) lub stacja sanitarno-epidemiologiczna mają możliwość zlecenia dla Ciebie transportu sanitarnego.

Jeśli miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub chorą, to niezwłocznie zadzwoń do stacji sanitarno-epidemiologicznej i powiadom o swojej sytuacji. Otrzymasz informację, jak masz dalej postępować!