Przejdź do treści

#RozmawiajReaguj

Kampania społeczna „#Rozmawiaj #Reaguj” została przygotowana przez Państwową Komisję do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15, aby uwrażliwić społeczeństwo na problem wykorzystania seksualnego małoletnich.

Jej zadaniem jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie omawianego tematu i wskazanie odpowiednich wzorców zachowań w stosunku do dzieci, które często niewerbalnie sygnalizują, że zostały skrzywdzone.

Z pierwszego raportu PKDP wynika, że ofiarami przemocy seksualnej w Polsce w ubiegłych latach
najczęściej były dzieci w wieku 13-15 lat (49%) i 7-12 lat (41%).

Niestety w 54% przypadków nikt z najbliższego otoczenia (rodzice, nauczyciele, krewni) nie zauważył nic niepokojącego. Najczęściej samo dziecko ujawnia informację, borykając się często z brakiem zaufania dorosłych, pretensjami, negatywną oceną swojego zachowania. A przecież czyn zabroniony popełnił dorosły. On jest winny i odpowiedzialny za to co się stało. To nigdy nie jest wina dziecka.

Gdy zauważysz, że dziecko jest, m.in.: przygnębione i zlęknione, izoluje się, ma problemy w szkole i niską samoocenę, to:


ROZMAWIAJ

Nie lekceważ tego, co mówi dziecko.
Daj mu możliwość wyrażenia własnych uczuć, ale nie wypytuj o szczegóły, jeśli nie jest na to gotowe.
Nie zarzucaj go pytaniami i własnymi wątpliwościami.
Nie naciskaj.

SŁUCHAJ

Dziecko potrzebuje Twojej uwagi. Musi wiedzieć, że je wysłuchasz. Szczególnie gdy dzieje się coś niepokojącego.
Nie pozostawiaj go samego z jego lękami i pytaniami.
Daj dziecku przyzwolenie na ujawnienie trudnych uczuć.

UWIERZ

Dopuść do siebie myśl, że dziecko spotkała krzywda i pamiętaj, że to sprawca jest w stu procentach winny.
Dziecko nigdy nie odpowiada za czyjeś złe zachowania i intencje.
Stań po jego stronie.
To właśnie teraz najbardziej Cię potrzebuje!

REAGUJ

Jeśli widzisz niepokojące zachowanie u dziecka – reaguj! Zapytaj o pomoc specjalistę lub zadzwoń na bezpłatny i całodobowy numer telefonu 116 111 lub 800 12 12 12.
Nie bój się prosić o wsparcie. Podejrzenie przestępstwa wykorzystania seksualnego dziecka możesz zgłosić Państwowej Komisji telefonicznie lub pisemnie, dane znajdziesz na stronie www.pkdp.gov.pl.


Nie wybaczysz sobie, że nie uwierzyłeś

rozmawiaj reaguj

Odczytując zamieszczony na plakacie kod QR, można przenieść się na stronę kampanii, gdzie są umieszczone wskazówki, które mogą pomóc opiekunowi małoletniego poradzić sobie z sytuacją podejrzenia wykorzystania lub faktu wykorzystania seksualnego dziecka, tak aby mógł dać małoletniemu odpowiednie wsparcie.
Jedno ze wskazań kampanii to: „Gdy zauważysz, że dziecko jest, m.in.: przygnębione i zlęknione, izoluje się, ma problemy w szkole i niską samoocenę, to: rozmawiaj, słuchaj, uwierz i reaguj„.

Skip to content