OCENA RODZINNEJ PIECZY ZASTĘPCZEJ
Oddział Oceny Rodzinnej Pieczy Zastępczej zajmuje się oceną sytuacji dzieci umieszczonych w rodzinnej pieczy zastępczej.
WYWIAD
KONSULTACJE
OPINIA
Ocena dokonywana jest nie rzadziej niż co pół roku bądź co trzy miesiące – w zależności od wieku dziecka.
Na postawie wywiadu z rodziną zastępczą, rozmowy z podopiecznym (jeżeli pozwala na to wiek dziecka), konsultacji z koordynatorem rodzinnej pieczy zastępczej oraz z innymi specjalistami współpracującymi z rodziną zastępczą, podczas posiedzenia dot. oceny sytuacji dziecka, w którym biorą udział obligatoryjni uczestnicy posiedzenia, wydaje się opinię dotyczącą zasadności dalszego pobytu dziecka w rodzinnej pieczy zastępczej.
Ta opinia, wraz z informacjami o całokształcie sytuacji osobistej dziecka, przesyłana jest do właściwych sądów.
Specjaliści do spraw Oceny Rodzinnej Pieczy Zastępczej zajmują się także oceną rodzin zastępczych pod względem predyspozycji do pełnienia powierzonej jej funkcji i jakości wykonywanej pracy.
Na podstawie analizy dokumentów, przeprowadzonych wywiadów i konsultacji, rodzina zastępcza otrzymuje ocenę pozytywną, warunkowo pozytywną bądź negatywną.
Ponadto współpracujemy z ośrodkami adopcyjnymi w zakresie sporządzania opinii o dzieciach umieszczonych w rodzinnej pieczy zastępczej, które mają uregulowaną sytuację prawną.